Czy warto zapisać się na kurs hiszpańskiego będąc seniorem?

Nie bez powodu mówi się, że nauka języków obcych to kluczowa kompetencja przyszłości. Czy faktycznie w świecie, w którym żyjemy najważniejsze miejsce stanowią języki? Przekonajmy się o tym. 


Dlaczego nauka jest ważna? 

Korzyści płynące z języków obcych są raczej oczywiste. Wyższe kwalifikacje zawodowe, szansa na awans czy skuteczna komunikacja za granicą. To wszystko jest prawdą. Obecnie, rodzice uczą swoje dzieci języka obcego już od najmłodszych lat. Ciężko jest spotkać młodą osobę, która nie potrafiłaby przeprowadzić podstawowej rozmowy w języku angielskim. To tylko pokazuje nam, jak dużą wagę ludzie przywiązują do samorozwoju. Uczymy się, nie dlatego, ponieważ jest to naszym obowiązkiem – uczymy się, ponieważ pragniemy wspinać się coraz wyżej.

Historia języka hiszpańskiego w polskich szkołach 

Już ponad 20 lat temu Polska i Hiszpania podpisały pierwsze porozumienie dwustronne, mające na celu promowanie i ułatwienie wprowadzania języka hiszpańskiego do polskiego systemu edukacji. Język hiszpański osiąga duże znaczenie w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Nie da się ukryć, że kursy języka hiszpańskiego w Warszawie stały się bardzo popularne i coraz więcej dzieci, młodzieży czy nawet seniorów na nie uczęszcza. Statystycznie, ponad 400 milionów ludzi w 20 krajach świata mówi w języku hiszpańskim. W USA porozumiewa się nim, aż 45 milionów mieszkańców, co daje temu językowi status jednego z najpopularniejszych na świecie. 

Kurs języka hiszpańskiego dla seniorów 

Popatrzmy na nasze babcie i dziadków. Czy siedzą tylko przed telewizorem i robią szaliki na drutach? Oczywiście, że nie! Możliwości dla seniorów w obecnych czasach jest od groma. Skoro nasi dziadkowie potrafią nauczyć się obsługi komputera, dlaczego mieliby problem z nauką języka obcego? Siłownie wprowadziły specjalnie zajęcia dla seniorów, organizowane są spotkania, na których mogą się artystycznie rozwijać i wiele wiele innych. Kurs języka hiszpańskiego dla seniorów to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Nauka języka obcego równa się z nowymi doświadczeniami, a także poznawaniem ciekawych ludzi. Kursy języka hiszpańskiego mogą przynieść wiele korzyści seniorom. Zdecydowanie jest to mnóstwo pozytywnej energii, poprzez stawianie sobie nowych celów. Warto w tym momencie się zastanowić, co tak naprawdę daje nam szczęście? Droga życia polega właśnie na tym, aby je realizować. Z najnowszych badań wynika, że to właśnie osoby starsze uczęszczając na kurs języka hiszpańskiego, przyswajają lepiej gramatykę oraz słownictwo niż…osoby młodsze. Różnica jednak nie wynika z szybkości przyswajania, a metodyki. Małe dzieci uczy się za pomocą zabawy. Śpiewają piosenki, uczą się wierszyków, odgrywają scenki w obcym języku czy rozwiązują zagadki. Zatem jaka metoda nauki jest najlepsza dla seniorów? Otóż, starsze osoby są uczone w kierunkach poznawania umiejętności radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Nie będzie dla nich już problemem zamówienie jedzenia w restauracji, kupno biletu na pociąg czy zrobienie zakupów w supermarkecie. Należy jednak mieć świadomość tego, że kurs języka hiszpańskiego dla seniorów lekko się różni od nauczania młodych osób. Oczywiste jest to, że należy mówić do nich nieco głośniej oraz wolniej, w celu zrozumienia wypowiadanych słów.  Udowodnione jest, że zwiększanie nacisku na rozmowę na kursie języka hiszpańskiego jest podstawą sukcesu. Wbrew temu co nam się wszystkim wydawało, seniorzy bardzo szybko pochłaniają nową wiedzę, a to sprawia, że ich życie staje się pełne kolorów. 

Czy warto zapisać się na kurs języka hiszpańskiego będąc seniorem? 

Odpowiadamy, zdecydowanie tak! Nauka potrafi przynieść sporo radości. Przypomnijcie sobie, jak rozpierała Was duma, gdy dostaliście dobrą ocenę ze sprawdzianu z języka obcego w szkole. A teraz pomyślcie nad tym, jak starsza osoba, która nauczyła się czegoś nowego może być szczęśliwa, gdy będzie mogła porozumieć się z kimś obcym za granicą, bo jak wszyscy wiemy – ludzie na emeryturze pokonują świat.